Award Board 2019

January 2019 – Barcelona Edition

BEST DIRECTOR : Made in The Wild – Mario Giua Marassi (IT)
BEST DOCUMENTARY : The Mountain Pact – Manuele Cecconello (IT)
BEST SHORT FILM : The Paper Window – Hongsuk Han (KR)
ARFF JURY AWARD : Breathe Life – Ricky Kej – Lonnie Park – Dominic D’Cruz /
dir: Sairam Sagiraju (IN)
BEST CINEMATOGRAPHY : The Barcelona Experiment – Mimi Thian /
dir: Triffany Leo (ES – MY)
ARFF GLOBE AWARD : One With Earth Song – Ricky Kej –
Alexis D’Souza / dir: Sairam Sagiraju (IN)
ARFF AUDIENCE AWARD : Global Dance Heroes – Global Inspiration! – Teresa Taylor (US)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Monk – Aly Rose (CN)
BEST MUSIC VIDEO : Raabta – Yeva Deli (UK – IS)
BEST ANIMATION : Don’t Feed These Animals –
Guilherme Afonso & Miguel Madaíl de Freitas (PT)
BEST STUDENT FILM : Marion – Robert Piel (DE)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Regret –
Anas Mohamed Awal (ML) & Bartók – Jozsef Sipos (HU)
BEST TRAILER : Vikings Now – Gemma Laurelle & Adrian Castro (AU)

January 2019 – Paris Edition

BEST DIRECTOR : “No news” – Miguel Berzal de Miguel (ES)
BEST DOCUMENTARY : Ballet and Bullets: Dancing Out of the Favela –
Frederick Bernas & Rayan Hindi (BR)
BEST SHORT FILM : Stealth – Astor Stark (KR)
ARFF JURY AWARD : Chances Equality – Lane Forbes (FR)
BEST CINEMATOGRAPHY : Le sourire de l’aube – Noureddine Ayouch (MA)
ARFF GLOBE AWARD : Life! – Ramesh Jai (GH)
ARFF AUDIENCE AWARD : 2 Nations, 1 Obsession – Peter Dickson (AU)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Asanawa-The art of Shibari – Assi Sultan Sultan (AU)
BEST MUSIC VIDEO : Goldfingers – Iliona Blanc (FR)
BEST ANIMATION : Loving is not Owning – Carolina Melis (IT)
BEST STUDENT FILM : Wild Butterfly – Yuen Ching Yip (CN)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Lalo’s House –
Kelley Kali (HT – US) & Chew You – Yonatan Elkayam (US)
BEST TRAILER : The Killer Postman – Micah Ellars (US)

January 2019 – Amsterdam Edition

BEST FEATURE FILM : Time Out – Matti Kinnunen (FI)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : LOVE IS TOLERANCE – TOLERANCE IS LOVE – Hubertus Hoffmann (DE)
BEST SHORT FILM : Thirsty in the Tank – Melisa Sahin (TR)
BEST SHORT DOCUMENTARY : From The Afghan People For Americans –
Esther Hyneman (US)
ARFF JURY AWARD : Make Europe Great Again – Ike Novikoff & Cilla Mattheiszen (UK – FI)
BEST DIRECTOR : Coming Home – Russell Leadbeater (AU)
BEST CINEMATOGRAPHY : The Wait is Done – Anthony Venitis (GR)
ARFF GLOBE AWARD : Round – Hasty Mohammai (AE)
ARFF AUDIENCE AWARD : Burying Mitchell – Sam Williamson (US)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Jump – Clea van der Grijn (IE)
BEST STUDENT FILM : Catching Glimpse – Mirko Witzki (DE)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : The First Year of Its Reign – Zixuan Zhu (HK) & Chodakowski sisters – Ramune Kudzmanaite (LT)
BEST TRAILER : Dust – Nigel Mulligan (IE)

January 2019 – Berlin Edition

BEST DIRECTOR : “No news” – Miguel Berzal de Miguel (ES)
BEST DOCUMENTARY : Ballet and Bullets: Dancing Out of the Favela –
Frederick Bernas & Rayan Hindi (BR)
BEST SHORT FILM : Stealth – Astor Stark (KR)
ARFF JURY AWARD : Chances Equality – Lane Forbes (FR)
BEST CINEMATOGRAPHY : Le sourire de l’aube – Noureddine Ayouch (MA)
ARFF GLOBE AWARD : Life! – Ramesh Jai (GH)
ARFF AUDIENCE AWARD : 2 Nations, 1 Obsession – Peter Dickson (AU)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Asanawa-The art of Shibari – Assi Sultan Sultan (AU)
BEST MUSIC VIDEO : Goldfingers – Iliona Blanc (FR)
BEST ANIMATION : Loving is not Owning – Carolina Melis (IT)
BEST STUDENT FILM : Wild Butterfly – Yuen Ching Yip (CN)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Lalo’s House – Kelley Kali (HT – US) & Chew You – Yonatan Elkayam (US)
BEST TRAILER : The Killer Postman – Micah Ellars (US)

February 2019 – Barcelona Edition

BEST DIRECTOR : Her Story – Sudipta Dey (IN)
BEST DOCUMENTARY : A Different Script – Francesca Carter & Eva Andersen (US)
BEST SHORT FILM : Falling – Daymon Britton (UK)
ARFF JURY AWARD : UNSETTLED – Tom Shepard (US)
BEST CINEMATOGRAPHY : Veni Bici Sushi – A bicycle Journey – Matteo Inzani (IT)
ARFF GLOBE AWARD : 897Km de Douro – André C. Macedo (PT)
ARFF AUDIENCE AWARDS : Mango . Amiss In The Abyss – Guillaume Leblanc (US) //
The Hunter’s Bed – Kamir Méridja (FR)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Dear Fear – Benji Weeratunge (UK)
BEST MUSIC VIDEO : Run – Aurélien Achache (FR)
BEST ANIMATION : The Most Magnificent Thing – Arna Selznick (CA)
BEST STUDENT FILM : The Translator. – Pagorn Jungrungruang (SG)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : Effigy – Poison and the City – Udo Flohr (DE)
BEST TRAILER : Abeyance – Harley Wallen (US)

February 2019 – Paris Edition

BEST DIRECTOR : Resonance – Edouard Tardan (HK)
BEST DOCUMENTARY : The Little Tenants – Philippine de Saint-Exupéry (FR)
BEST SHORT FILM : Jane Doe – Samantha Ferrand (US)
ARFF JURY AWARD : The Dark Wood – Guy Massaux (BE)
BEST CINEMATOGRAPHY : Uprising – Anton Ceuppens (SI)
ARFF GLOBE AWARD : #WeLaGente – John X. Carey (US)
ARFF AUDIENCE AWARDS : Mirror – Akio Fukushima (UK)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Monk – Aly Rose (CN)
BEST MUSIC VIDEO : Brujas – Juan Camilo Serrano & Andrés Serrano (CO)
BEST ANIMATION : Oh, Friedrich! – Carolina Janning (BR)
BEST STUDENT FILM : Arabian Night – Pierre Mouzannar (UK)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Arcana Six – Mackenzie Patrick Flynn (US) //
Q&A – Yueh-Tzu Sun (TW)
BEST TRAILER : Chin Chih Yang: Face the Earth – Ming Chuan Huang (US – TW)

February 2019 – Amsterdam Edition

BEST FEATURE FILM : Landless – Caroline D’Ávila & Sandro Langer (BR)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : A Glorious Delegation To Pyongyang –
Pepi Romagnoli (IT)
BEST SHORT FILM : Transmissions of Unwanted Pasts – Prabda Yoon (TH)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Reaching For Greatness – Imani Walker (US)
ARFF JURY AWARD : Burning – VS Sanoj (IN)
BEST DIRECTOR : Herringbone – Gene Du Plessis (US)
BEST CINEMATOGRAPHY : White Christmas – Bill Megalos / dir: Jeff Kanew (US)
ARFF GLOBE AWARD : As It Happened: Ongoing Stories of the Nakba – Sara Aurorae (PS)
ARFF AUDIENCE AWARDS : I’m Not Going Anywhere – Pierce Hadjinicola (AU) //
A Close Shave – Michele Aboud (AU)
BEST EXPERIMENTAL FILM : The Bitter Time – MengNa Jiang (CN)
BEST STUDENT FILM : Federation Temple – Trei Hill (US)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : Apptopia – MengNa Jiang (US)
BEST TRAILER : The Wrong One – Yaa Boaa Aning (US)

February 2019 – Berlin Edition

BEST FEATURE FILM : Chubby Café – LI Qia (CN)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : The Unbelievable Plight of Mrs. Wright –
Greta Valenti & Robin Davey (US)
BEST SHORT FILM : Tamora Imperatrix – Carolina Rath (DE)
BEST SHORT DOCUMENTARY : A Close Shave – Michele Aboud (AU)
ARFF JURY AWARD : Epoch – Kevin McGloughlin (IE)
BEST DIRECTOR : Injúria – Ernani Nunes (BR)
BEST CINEMATOGRAPHY : Lost Thekra – Hussain Alsadeq / dir: Almuhannad Alkadam (SA)
ARFF GLOBE AWARD : Ossau – Alex Peneau (FR)
ARFF AUDIENCE AWARDS : Hooked – Anthony Patellis (US) & COPYCAT – Yo Vo (BG)
BEST EXPERIMENTAL FILM : The No Shit Show –
Nathalie Cusson & Joshua Cox & Solomon Burbridge (CA)
BEST STUDENT FILM : Dark Matters – David Daniel Sentosa (UK)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Whorehouse Visitor – Rencheng Liu – (US) //
Norhern Lowland – Klaus Welp (FI)
BEST TRAILER : Regret – Anas Mohamed Awal (ML)

March 2019 – Barcelona Edition

BEST DIRECTOR : ALL-IN – Marc Galtié (FR)
BEST DOCUMENTARY : The Silent Soldier and the Portrait – Garland Waller (US)
BEST SHORT FILM : Hooked – Anthony Patellis (US)
BEST CINEMATOGRAPHY : Surviving Bokator – Mark Bochsler (CA – KH)
ARFF GLOBE AWARD : Gwyr: Reflections – Georgios Dimitropoulos
ARFF AUDIENCE AWARD : Antonio Norales: Garifuna Guardian – Walker Simon (US)
BEST EXPERIMENTAL FILM : VOID – Roman Villevoye (NL)
BEST ANIMATION : Shadowland – Bellopropello (CH)
BEST STUDENT FILM : Clean Up on Aisle Nine – Derrick J. Johnson (US)

March 2019 – Paris Edition

BEST DIRECTOR : Yasmina – Claire Cahen & Ali Esmili (FR)
BEST DOCUMENTARY : Mario Botta. The Space Beyond –
Loretta Dalpozzo & Michèle Volontè (CH)
BEST SHORT FILM : Fashion Alibi – Burt Raynal (FR)
ARFF JURY AWARD : HOME – Yoshihiro Enatsu (JP)
BEST CINEMATOGRAPHY : MARATHON – Jeremy Jaoui (FR)
ARFF GLOBE AWARD : Colors of Resistance – Areeb Zuaiter (US – PS)
ARFF AUDIENCE AWARDS : OFUKU -separation- Sayoko Akutsu (JP)
BEST EXPERIMENTAL FILM : METAMORPH – Ian Robertson (US)
BEST MUSIC VIDEO : VOW – Militia Vox (US)
BEST ANIMATION : Beyond Us – A Last Story after the Collapse – Maxime Tiberghien (FR)
BEST STUDENT FILM : A Third of Good life – Tomás Maia Pinto (PT)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : Walk – Diana Cordova (PE)

March 2019 – Amsterdam Edition

BEST FEATURE FILM : Her Story – Sudipta Dey (IN)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : Keep the Fire Lit- lost tribes of Texas –
Fox Redsky (US – MX)
BEST SHORT FILM : Love in Winter – Xian Wu (CN)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Granny –
Lam Siu Ling & Chen Wenyan & Yeung Mei Yuk (HK)
ARFF JURY AWARD : Ricochet – Tim Earnheart (US)
BEST DIRECTOR : Lemons – Simon Werdmüller von Elgg (US)
BEST CINEMATOGRAPHY : Hidden in Darkness – Romeo López Aldana (GT)
ARFF GLOBE AWARD : Strangers In The Heart Of Europe – Jan Paschen (DE – SK)
ARFF AUDIENCE AWARDS : 31st of Decembers – James Grimley / Made In Mexico –
Matt Barkin (US – MX)
BEST EXPERIMENTAL FILM : When The Silence Comes – Liang-Hsin Huang (UK)
BEST STUDENT FILM : Tequila Sunrise – Adam Bentley (UK)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : The Hunted – Benn Jae (NZ) /
West Question East Answer – Dal Park (DE)
BEST TRAILER : Dust – Nigel Mulligan (IE)

March 2019 – Berlin Edition

BEST FEATURE FILM : Bound – Kristina Nilsson (SE)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : Karl Berger – Music Mind – Julian Benedikt (DE)
BEST SHORT FILM : Tickle My Pickle – Greta Griniute (LT)
BEST SHORT DOCUMENTARY : tattooOUTside – Vlad Baranov (RU)
ARFF JURY AWARD : Möbius Bond – Emilija Riviere (LT)
BEST DIRECTOR : The Tattooed Heart – Sheldon Wong Schwartz (US)
BEST CINEMATOGRAPHY : No Fear – Kristina Lipatov (DE)
ARFF GLOBE AWARDS : JUS+ LIKE ME – Samuel Douek (UK) /
Human Holes – Paul Henschel (DE)
ARFF AUDIENCE AWARDs : The Drifting Post – Kento Shimizu (JP) /
One Day Ahead – Matthew Jenke (NZ)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Dive Odyssey – Janne Kasperi Suhonen (FI)
BEST STUDENT FILM : GREY. – Romane Edinger (FR)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : A Better Place –
David Eduardo Renteria Rodríguez (MX)

April 2019 – Barcelona Edition

BEST DIRECTOR : Bozkir Look At The Birds – Mehmet Tanrisever (TR)
BEST DOCUMENTARY : The Band – Ladislav Kabos (SK)
BEST SHORT FILM : Affectionate Heart – Xiwen Zhang (CN – US)
ARFF JURY AWARD : Heart of stone – Jobard Olivier & Billet Claire (FR)
BEST CINEMATOGRAPHY : Green Army – Nicolas Kieffer (FR)
ARFF GLOBE AWARD : Humanity Last: Refugees Still Hope – Molly Calliste (US-FR)
ARFF AUDIENCE AWARD : Fondations – Olivier D. Asselin (CA)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Hollow Pond – Rolfin Nyhus (UK)
BEST MUSIC VIDEO : Endeavor – Arkady Ostrovsky (IL)
BEST STUDENT FILM : Happy Ending – Ramzi el Khoury (LB)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : 17 Shots – Uga Carlini (ZA)
BEST TRAILER : Whiskey Ginger – Alan Kelly (US)

April 2019 – Paris Edition

BEST DIRECTOR : Sound of Two – Sachin Ramdas (AE)
BEST DOCUMENTARY : Rocky Mountains Encounter – John Banovich (CA)
BEST SHORT FILM : Exposure – J.D. Funari (US)
ARFF JURY AWARD : Soldiers Without Guns – Will Watson (NZ)
BEST CINEMATOGRAPHY : Möbius Bond – Emilija Riviere (LT)
ARFF GLOBE AWARD : Pick A Number – Isil Reina (TR)
ARFF AUDIENCE AWARD : Hope is French – Christopher Mack (FR) & Mad About The Boy – Samir Bhamra (UK)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Gems and Minerals – Diane V Borsato (CA)
BEST ANIMATION : Names of Months – Rouba Beydoun (LB)
BEST STUDENT FILMS : My Wife is a Chicken – Jingjue Li (US)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : Talk – Sumit Singh Sandhu (IN)
BEST TRAILER : Temptation Of Saint Francis – Johnnie Semerad (US)

April 2019 – Amsterdam Edition

BEST FEATURE FILM : Theory Of Impetus – Marcelo Faria & Rafael Moura (BR)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : The New Immigrants – Julio Kollerbohm (US)
BEST SHORT FILM : Kleiner Garten – Olivia Stubbe (DE)
BEST SHORT DOCUMENTARY : A Working Day In Asia – Jens Nagels (DE)
ARFF JURY AWARD : Lost and Found in Amsterdam – Rose Hanawi (NL)
BEST DIRECTOR : Chocolate Man – MEG (DE)
BEST CINEMATOGRAPHY : On Air – Bastiaan Rook (NL)
ARFF GLOBE AWARD : Portrait of a Goan Collector – Agnelo Rodrigues (IN)
ARFF AUDIENCE AWARDS : Allure – Florian Thess (UK) & Its a Match –
Lamara Sogomonyan
BEST EXPERIMENTAL FILM : CONTACT – Lamara Sogomonyan (RU)
BEST STUDENT FILM : Shattered – Suyoung Jang (US) & A Place with Pinwheels –
Alfred Seiya Lam (CN)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Beyond Her Lens – Tereza Hirsch (CZ)
BEST TRAILER : Blood From Stone – Geoff Ryan (US)

April 2019 – Berlin Edition

BEST FEATURE FILM : Emotions – C.S Venkata Subbu (IN)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : A Dark Place – Javier Luque (AT)
BEST SHORT FILM : The Orchard Girl – Nicholas Dunlevy & Erin Elders (US)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Kindness Will Save The World – Pelin Asal (TR)
ARFF JURY AWARD : BENZIN – Oliver Mohr (DE)
BEST DIRECTOR : Wormhole – Vahid Davoodi Pooya (CH)
BEST CINEMATOGRAPHY : Platonic – David Leidy (US)
ARFF GLOBE AWARDS : Dolls don’t die – Julie Prieur (CA) & Dessert –
Martim David Gomes (UK)
ARFF AUDIENCE AWARD : Lost Pleasures – Iliès Terki (DE)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Know Love – Sydney Nwakanma (DE)
BEST STUDENT FILMS : The Oval Portrait – Lina Larson (HU) & The Rite of Summer –
Briac Ragot (FR)
ARFF INTERNATIONAL MENTION :Tokyo Nostalgie – Hiroshige Goto (JP)
BEST TRAILER : Trending Crimes London – Ben Darkwa (UK)

May 2019 – Barcelona Edition

BEST DIRECTOR : Garbanotas – Titas Sudžius (LT)
BEST DOCUMENTARY : Steady Heart – Gino Ceriachi (IT)
BEST SHORT FILM : Flour – Joanna Nelson (VE)
BEST CINEMATOGRAPHY : Revenge – Daniele Paglia (IT)
ARFF GLOBE AWARD : Finite Water – Zachary Thomson & Dianne Wennick (US)
ARFF AUDIENCE AWARD : The Role Of A Lifetime – Marc Saez (FR)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Studio – Jer Sklar (US)
BEST MUSIC VIDEO : I might – Michal Liszcz (PL)
BEST STUDENT FILM : Deep Breath – Teri Lee (KR)
BEST ANIMATION : Aripi – Dmitri Voloshin (MD)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : CHHE – Jer Sklar (IN)
BEST TRAILER : The Happy Accident – Paloma Suau (PR)

May 2019 – Paris Edition

BEST DIRECTOR : See you tomorrow – Pauline Mabille (FR)
BEST DOCUMENTARY : 40 Weeks in Cinecitta – Francois Larosa (US)
BEST SHORT FILM : Oh, Brother – Laurin Gausch (AT)
BEST CINEMATOGRAPHY : Remnants – Guy Staley / dir: Kit Wilson (US)
ARFF GLOBE AWARD : On Clowns & The Mysterious Keys of Laughter – Johnny Tron (US)
ARFF AUDIENCE AWARDS : Healing – Louis Courtemanche (CA)
BEST EXPERIMENTAL FILM : You’re Going to Ruin his life – Lauren James (US)
BEST MUSIC VIDEO : Tokyo Nostalgie – Hiroshige Goto (JP)
BEST STUDENT FILM : Three is a Lot – Diego De Vidts & Tyler Marlowe (US)
BEST ANIMATION : Dead bodies below the floor – Andreas Tschiedel (DE)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : It’s Night – John Long (US)
BEST TRAILER : Afaf – Layan Adham Ismail (EG)

May 2019 – Amsterdam Edition

BEST FEATURE FILM : ALAYA – Meng SHI (CN)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : Inviolable – The Fight for Human Rights –
Angela Andersen (US)
BEST SHORT FILM : MIRACLE – Dimitar Stoyanov (UK)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Darshan – Blessings of Saints (IN)
BEST DIRECTOR : Nucleus – Tobias Bieseke (DE)
BEST CINEMATOGRAPHY : April-Tokyo / Kent Yeung (HK)
ARFF GLOBE AWARD : OdeToSay – Aleksandra Zdziech (UA)
ARFF AUDIENCE AWARD : Six Figures No Suits – Aaron Wright (US – CA)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Things I Have Seen in My Dreams – Joao Pedro Oliveira (PT)
BEST STUDENT FILM : Cosmos Express – Mocong Yuan (US)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : The Safe House – Zak Mir (BD)
BEST TRAILER : The Perfect Gangster – Andy Deliana (US)

May 2019 – Berlin Edition

BEST FEATURE FILM : Lost at desert – Sila Agavale (US)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : The Minds of Men – Melissa & Aaron &Dykes
BEST SHORT FILM : The People Are The Brand – Adrian Perez (CH)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Barefoot: A week of sport and culture –
Andre Harris (DE – JM)
BEST DIRECTOR : Black Shore – Jon Park & Grant White (UK)
BEST CINEMATOGRAPHY : I Can – Urozhaeva Ivetta
ARFF GLOBE AWARDS : Keep the Fire Lit – Fox Redsky (US) & Tacit Blue –
Wenkai Duan (CN)
ARFF AUDIENCE AWARD : Albelo Jaipur – Chandan Singh (IN)
BEST EXPERIMENTAL FILMS : OCTAVE – James Medcraft (UK)
BEST STUDENT FILMS : Ambivalence – Olivia Peters (CA)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : Mire – Xinpeng Chen (CN)

June 2019 – Barcelona Edition

BEST DIRECTOR : The Rose is Death – Daniel Giménez (ES)
BEST DOCUMENTARY : For Love or For Anger – Fabrizio Raggi (IT)
BEST SHORT FILM : KRIM – Manuel Hüttner (AT)
BEST CINEMATOGRAPHY : The Sunflower – Fyodor Petrukhin (RU)
ARFF GLOBE AWARD : Wormhole – Vahid Davoodi Pooya (IR)
ARFF AUDIENCE AWARDS : Los Punsetes “Miedo” –
Pablo Nieto (ES) & White Cube -Yasutaka Nakata (JP)
BEST EXPERIMENTAL VIDEO : KA•TA•O•RI•HA – Kei Uehara (JP)
BEST MUSIC VIDEO : ‘’Adam Evald – That Day’’ – Alexander Grinash
BEST STUDENT FILM : Aliron – Adrià Llauró (ES)
BEST ANIMATION : The Masque of Blackness – Epoh Beech (UK)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : “A Small Mistake” – William Weinig (US)
BEST TRAILER : 129 – Peter Noel (HU)

June 2019 – Paris Edition

BEST DIRECTOR : Miss Chazelles – Thomas Vernay (FR)
BEST DOCUMENTARY : Better – Justin McAleece (US)
BEST SHORT FILM : Return To Sender – Lou Dubigeon (US)
BEST CINEMATOGRAPHY : Dolls Don’t Die – Julie Prieur (CA)
ARFF GLOBE AWARD : It is Not Too Late – Vladimir Miketa (HR)
ARFF AUDIENCE AWARDS : I DO ME – Julien Pohl (DE) & Body First MV – Jane Zhang – OUTERSPACE Leo (TW)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Bunker on Kummerstraße – Susanne Dietz (UK – DE)
BEST MUSIC VIDEO : The Avant-Gardener –
Lindsay Katt & Heather Matarazzo & Jeremiah Kipp & Carl Byrd
BEST STUDENT FILM : La Chrysalide – Lily Landecy (FR)
BEST ANIMATION : Right Now – Tania Khalaf (LB)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Ashes to Ashes – Taylor Rees –
Renan Ozturk (US) & Oh, Brother – Laurin Gausch (AT)
BEST TRAILER : Finite Water – Zachary Thomson & Dianne Wennick (US)

June 2019 – Amsterdam Edition

BEST FEATURE FILM : Nursery Rhyme of a Madman – Igor Stephen Rados (CA)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : The Last Tribes – Ebru Cakirkaya (NA – TR)
BEST SHORT FILM : CLOVER – Bonnie Chen (CN)
BEST SHORT DOCUMENTARY : How to Bend Concrete in 108 Easy Steps –
Mahesh Madhav (US)
BEST DIRECTOR : TRISKELION – Stuart T Birchall (UK – TH)
BEST CINEMATOGRAPHY : Trauma – Ludovic Matthey / dir: Basile Manent (CH)
ARFF GLOBE AWARD : Humanitarian – Erick Fix (US – JO)
ARFF AUDIENCE AWARD : SERVAIS – Rudy Pinceel (BE)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Phainesthai – Cyan Meeks (US)
BEST STUDENT FILM : This Way Out – Alix Speyer Bacher (US)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : Lost Kids – Morgan Grunefeld (NL)
BEST TRAILER : Story Of Convicts – Benjamin Sebire (FR)

June 2019 – Berlin Edition

BEST FEATURE FILM : Adamstown – Patrick Merz & Henning Wötzel-Herber (DE)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : Buried Seeds – Andrei Severny (US – IN)
BEST SHORT FILM : AWAKE – Ben Wang (US)
BEST SHORT DOCUMENTARY : M’Hamid Oasis Morocco – Monika Koeck (UK – MA)
BEST DIRECTOR : Windows, Windows – Wojciech Solarz (PL)
BEST CINEMATOGRAPHY : Drown Among The Dead – Julio E. Valdes (MX)
ARFF GLOBE AWARD : The Birth – Mazen Adel (EG)
ARFF AUDIENCE AWARDS : Prufrock Blues – Anne-Sophie Bine (FR) & The animal that therefore I am – Bea de Visser (NL)
BEST EXPERIMENTAL FILMS : We Shall Overcome – Kelvin Shum (US)
BEST STUDENT FILMS : Silent is the House – Cole Edward Hill (US)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : Skye Steele – Rise of Nefertiti / Howard Perry (UK)
BEST TRAILER : Raging Cult – Meagan Adele Lopez (FR)

July 2019 – Barcelona Edition

BEST DIRECTOR : Miracle – Bongi Ndaba (ZA)
BEST DOCUMENTARY : The Amber Light – Adam Park (UK)
BEST SHORT FILM : JENNI – Ray R HUNGRIA (US)
BEST CINEMATOGRAPHY : Your Smile – Haoxiang Liu / dir: Haochen Yang (CN)
ARFF GLOBE AWARD : A Century of Dreams – Ven Jemersic (SI)
ARFF AUDIENCE AWARD : JULIA LIROS: ME SIENTO SOLA – Ludovica Lirosi (IT)
BEST EXPERIMENTAL FILM : SANFOKA – Vivian Vivas (CO)
BEST MUSIC VIDEO : Hanreti : Shine On – Sylvie Kohler (CH)
BEST STUDENT FILM : Iberion – Nico Wilcox Cano (ES)
BEST ANIMATION : Be Hold – Gilnaz Arzpeyma (CA)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Hoy No – Daniel Alejandro (AU) & My Little Bum – Steven Go (CA)
BEST TRAILER : 2 Below 0 – Tim Cash (US)

July 2019 – Paris Edition

BEST DIRECTOR : The return of Richard III on the 9:24am train – Eric Bu (FR)
BEST DOCUMENTARY : THE DEAD, THE DAY AFTER – Chihsiung Asio LIU (TW)
BEST SHORT FILM : Stubborn as a Mule – Victor Bargès (FR)
BEST CINEMATOGRAPHY : CHOCOLATE MAN – Julian C. Steiner / dir: MEG (DE)
ARFF GLOBE AWARD : Caring In Another World – Coline Morand (FR)
ARFF AUDIENCE AWARDS : The Nun’s Kaddish – Luis ismael (US) & Stuck –
Muhammad K. Smith (KR)
BEST EXPERIMENTAL FILM : This is my land… – Salvador Miranda (NL)
BEST MUSIC VIDEO : Ginta : Tattoo – Aleksandras Brokas (LT)
BEST STUDENT FILM : The Fall Leaves – Maya McCullough (US)
BEST ANIMATION : Fury – Stefano Lentini & Samuel Yal (FR)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Ada – Dane Winn (UK) & Coming Back to Life –
Jean Paul El Hachem (LB)

July 2019 – Amsterdam Edition

BEST FEATURE FILM : VORTEX – Christophe Karabache (FR)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : Vegetable skin, an interview – Giovanni Soletta (IT)
BEST SHORT FILM : Tombstone Pillow – Daniel Lir, Bayou Bennett (US – PH)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Women of Gold – Jerry de Mars (NL)
BEST DIRECTOR : Terms and Conditions – Leon de Levita (NL)
BEST CINEMATOGRAPHY : The Duckpond – Kristoffer Jönsson /
dir: Robert Andersson (SE)
ARFF GLOBE AWARDS : Buried Seeds – Andrei Severny (US) & Carrying Tomorrow – Hezekiah Lewis (US – ET)
ARFF AUDIENCE AWARD : Short Calf Muscle – Victoria Warmerdam (NL)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Sunset – German Martinez (NL)
BEST STUDENT FILM : The Priest – Ken Ubaghs (BE)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : The Barman Of The Stars – Eva Vizcarra (ES)

July 2019 – Berlin Edition

BEST FEATURE FILM : The Reliant – Paul Munger (US)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : NAMASTE – Project trip Viva con Agua –
Christian Felber (CH – NP)
BEST SHORT FILM : artHOUSE PARAINEN – Rolf Lindblom (FI)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Bosphorus Cymbal Masters – Daniel Ali (UK)
BEST DIRECTOR : The Seahorse Trainer – Ricardo Bonisoli & Babak Bina (CA)
BEST CINEMATOGRAPHY : The West Kerry Cowboy – Sophie O’Donovan /
dir: Cian O Connor (IE)
ARFF GLOBE AWARD : Lights of Hope – Mario Pons Múria (ES, FR, GR, SY)
ARFF AUDIENCE AWARD : How good that you are here! – Elias Rauchenberger (AU)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Pink Bubblegum – Summa Cilem (DE)
BEST STUDENT FILM : A Stranger – Napat Anuwongcharoen (TH)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : The Accompanist – Frederick Keeve (US)
BEST TRAILER : John – Shihyun Wang (US)

August 2019 – Barcelona Edition

BEST DIRECTOR : End Point – Rafael Cortes (UK)
BEST DOCUMENTARY : A Century of Dreams – Ven Jemersic (SI)
BEST SHORT FILM : Sparks – Netta Shalev (IL)
BEST CINEMATOGRAPHY : The Precious and The Damned – Hezekiah Condron /
dir: Nathan Karimi (US)
ARFF GLOBE AWARD : Up From The Streets – Michael Murphy (US)
ARFF AUDIENCE AWARDS : The Last Straw – Carrie Lazar (US) /
LONGING – Martina Hechenberger (AT)
BEST EXPERIMENTAL FILM : A Perfect World – Licínio Januário & Jéssica Barbosa (BR)
BEST MUSIC VIDEO : Phoet – Symmetry Breaking / Ezra Capogna (IT)
BEST STUDENT FILM : The Darkest Night – Toh Tze Wei (MY)
BEST ANIMATION : Up and down – the wheel goes round / Christopher Aaron (AT)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : Practices without Return –
Miguel Angel Castillo Garcia (ES)
BEST TRAILER : Nucleus – Tobias Bieseke (DE)

August 2019 – Paris Edition

BEST DIRECTOR : Clay – Leonard Rääf (DK)
BEST DOCUMENTARY : Acadian Music Wave – Phil Comeau (CA)
BEST SHORT FILM : LOST – Huang Yuankai (CN)
BEST CINEMATOGRAPHY : A Missing Piece – Grace Chang (US – CN)
ARFF GLOBE AWARD : “Lights of Hope” – Mario Pons Múria (ES)
ARFF AUDIENCE AWARDS : WASTERS – Humphrey Gibbs (UK) /
Yes Climax – Oriane Playner (US)
BEST EXPERIMENTAL FILM : The Private Part – Faezeh Alavi (AT)
BEST MUSIC VIDEO : STANDING AS ONE – Kingscliff High School / Mark Robertson (AU)
BEST STUDENT FILM : Cucumber – Haichuan Xu (US)
BEST ANIMATION : A Poem in Bamboo – Chun-Yao Chang & XuFei Wu (US)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : Clementines – Laurie Barraclough (UK-FR)
BEST TRAILER : Kaia – Stephen Presley (UK)

August 2019 – Amsterdam Edition

BEST FEATURE FILM : Love in Kilnerry – Daniel Keith & Snorri Sturluson (US)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : Tomorrow and the Butterfly –
Alessandro Soetje (US-IT-KH)
BEST SHORT FILM : The Names are Lost First – Ayse Nur Gençalp (TR)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Soldiers of the Sea – Richard Patterson (US-IT-NL)
BEST DIRECTOR : Unexposed – Vahid Keshavarz (UK – IR)
BEST CINEMATOGRAPHY : FOREST DRIVE – Uma martinez (ZA)
ARFF GLOBE AWARDS : The Twelve Thousand – Eric Davis (NP) /
GU?A: Serbian Detox – Igor.S.Rados (RS-CA)
ARFF AUDIENCE AWARDS : What She Did – Kate Roche (US) / Home – Paul Morris (UK)
BEST EXPERIMENTAL FILM : SACRUM – Rolf Lindblom (FI)
BEST STUDENT FILM : In Trans – Edit Jakab (US – HU)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : The Story Beyond a Cup of Sake – Hironori Sakurai (JP)
BEST TRAILER : The Bottom Turn – Michael A McDougall (ZA)

August 2019 – Berlin Edition

BEST FEATURE FILM : To Your Last Death – Jason Axinn (US)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : The Doctor Who Refused To Give Up – Börje Peratt (SE)
BEST SHORT FILM : Border Crossing – Border Crossing (PL)
BEST SHORT DOCUMENTARY : The Wilshire Grand Story: Tech Talk – Dilip Khatri (US)
BEST DIRECTOR : Short Calf Muscle – Victoria Warmerdam (NL)
BEST CINEMATOGRAPHY : Alder – Neill Oseman / dir: Vanda Ladeira (UK)
ARFF GLOBE AWARDS : Hug me Dad – Randa Ghattas (IT) / Mosul – Dan Gabriel (US-IQ)
ARFF AUDIENCE AWARDS : Brought To You By Satan – Holly Laurent (US) /
Filum – Claudia Hernandez Barragan (CA)
BEST EXPERIMENTAL FILM : EQUILIBRIST – Daniel Belton (NZ)
BEST STUDENT FILMS : Just Friends – Spencer Barrett (US) /
Runsun – Zhang, Hui-Juin (TW)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : Brothers – Reginald Groff (US) /
Cure All – Yu (Cora) Gu (NZ)
BEST TRAILER : Town of Widows – Natasha Luckhardt & Rob Viscardis (CA)

September 2019 – Barcelona Edition

BEST DIRECTOR : Butterfly – Bonnie Foster (US)
BEST DOCUMENTARY : Death Is But A Dream – J.J. Sicotte (US)
BEST SHORT FILM : We Ran Out Of Budget – Batti (ES)
BEST CINEMATOGRAPHY : Ain’t No Sunshine – Daniel Seth Pagel (US)
ARFF GLOBE AWARD : The One Who Holds Sovereignty Over Everything – The Church of Almighty God (KR)
JURY AWARD : Boytoy – Em Johnson (US)
ARFF AUDIENCE AWARDS : The Audtition – Lee Kitchen (US) / Andrea – Guillem Serra Lórenz (ES)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Milkshake – Andres San Juan (ES)
BEST MUSIC VIDEO : Kialo – Jos kuolen nyt / Petja Salmio (FI)
BEST STUDENT FILM : Home – Adam M. Jammal (LB)
BEST ANIMATION : Enter the Diamond Origins – Bob Bharatwal (US)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : One More Win – Amy Lerner & Richard Heeley (US)

September 2019 – Paris Edition

BEST DIRECTOR : Hypnosis – Grégoire Vaillant & Charles-Edouard Dangelser (FR)
BEST DOCUMENTARY : AlternaSuisse – Kevin Rumley & Karen Cooper (CH)
BEST SHORT FILM : You Can Kiss Me – Jan Jalenak (US)
BEST CINEMATOGRAPHY : Ô – Katia Benbelkacem / dir: Chloe Dupeyrat (FR)
ARFF GLOBE AWARDS : Tomorrow and the Butterfly – Alessandro Soetje (IT) /
Mono No Aware – Marco Molinelli (IT)
ARFF AUDIENCE AWARDS : A Poem in Bamboo – Dong Jie (CN) /
The hippocampus – LiuXiaoJun (CN)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Blue Pig – Yaxiong Shao (US)
BEST MUSIC VIDEO : Behold The Man – Marco Molinelli (IT)
BEST STUDENT FILM : Sapper Smith – Vida Breze (UK)
BEST ANIMATION : Twilight – Yamamoto Yutaka (JP)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Miss Guided – Hugo Vadasz (AU) /
The Scarlet – Andy Mihov (UK)
BEST TRAILER : ÉNOUEMENT – Isaac Thomson (AU)

September 2019 – Amsterdam Edition

BEST DIRECTOR : The picture at your back – Frida Bruno (IT)
BEST SHORT FILM : Before The Storm – Erin Segal (US)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Remixers – Alex García Martinez (ES)
JURY AWARD : This happened to you…? – Ana Maria Estrada (PE)
BEST CINEMATOGRAPHY : It Cuts Within – Wooho Kim /
dir: João Vieira & Sylvie Sutton (US)
ARFF GLOBE AWARDS : All eyes on the Amazon – Andrea Marinelli (NL – EC)
ARFF AUDIENCE AWARD : Course / a stone’s throw / Void – Daniel Christiaan Human (ZA)
BEST EXPERIMENTAL FILM : ICON – Guillaume Versteeg (NL)
BEST STUDENT FILM : Remote Control – Sasha Lee (US)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : Blurred – Veerle Ackerstaff (NL)
ARFF STAFF PICK: Unbinding – Mauraya Sharma (IN)
BEST TRAILER : Kaia – Stephen Presley (US-UK)

September 2019 – Berlin Edition

BEST FEATURE FILM : Zoro’s Solo – Martin Busker (DE)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : A Secret Joy – Jérôme Cassou (FR)
BEST SHORT FILM : The Painting – Sergey Kalvarskiy (RU)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Wulsani – together with death – Gábor Klacsán (HU-UA)
BEST DIRECTOR : Infinity 7 – Brett Williams (US)
BEST CINEMATOGRAPHY : Pilgrim – Barshak Aleksandr (RU)
ARFF GLOBE AWARD : Armenia(s), Time for Artists – Anahit Dasseux Ter Mesropian & David Vital-Durand (AM-FR-CA)
ARFF AUDIENCE AWARDS : The Attaché. – André Stringer (US) /
El Guardia – Jaco Dukes (PR)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Mosquito – Mimi Koku (UK)
BEST STUDENT FILMS : Night Shift – Jacinda Kumar (NZ)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Circus Sam – Rayner Wang (JP) /
Pulling in the belt – Elle Sofe Sara (NO)
BEST TRAILER : SOS – Sergey Shevchenko (DE)

October 2019 – Barcelona Edition

BEST DIRECTOR : Father For A Day – QIAO Zhi (CN)
BEST DOCUMENTARY : Chronicle of a Culture – Linda Mikkelsen (DK – KE)
BEST SHORT FILM : All That You Love Will Be Carried Away – Thad Lee (US)
BEST CINEMATOGRAPHY : Oh Yeah – Martin Blanco & dir: Lilena Marinou (US)
ARFF GLOBE AWARDS : The Dalai Lama: Scientist – Dawn Gifford Engle (US – IN) / HeartWood – Stefano Petroni (IT,BR,CO,MX)
ARFF AUDIENCE AWARDS : Mouth Water – Intoxicated – dir: Claudio Zagarini (IT) / BoyMom – Emily S. James (US)
BEST EXPERIMENTAL FILM : ENOXAIAR – Lea Gygli (CH)
BEST MUSIC VIDEO : Dilemma – Feenix / dir: Jesse Haaja (FI)
BEST STUDENT FILM : Ad Meliora – Rebekah Burrows (US,BS)
BEST ANIMATION : Terror Fervor – Phoebe Parsons (CA)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Mountain – Gabriel Thomas Ayache (IL) /
Cold Cuts – Jose Maria Carrizo (AR)
BEST TRAILER : The Brothers Sinclair BTS – Ronny Jay (US)

October 2019 – Paris Edition

BEST DIRECTOR : Into The Void – Yossera Bouchtia (US)
BEST DOCUMENTARY : Born Balearic: Jon Sa Trinxa and the Spirit of Ibiza –
Lily Rinae (JP – ES)
BEST SHORT FILM : Washout – Alexandre Masson (FR)
BEST CINEMATOGRAPHY : Tom Of Your Life – Christopher Rejano & dir:Jer Sklar (US)
ARFF GLOBE AWARDS : Mount Popa – Stéphane Lévy (FR) /
The Last Lung of the World – Yamina Benguigui (FR – CD)
ARFF AUDIENCE AWARDS : Into the Dark (US-NO) / Green Apple – Eduardo Jaar (DO)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Figure – Hao-Ying Li (UK)
BEST MUSIC VIDEO : Astronaut – Pierre Ponchant (FR)
BEST STUDENT FILM : Immersed – Arianna Sciancalepore (IT)
BEST ANIMATION : Master Moley By Royal Invitation – Leon Joosen (UK)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Look! – Adam Trad (AU) /
Colour Me Free – Gray Hodgkinson (SG)
BEST TRAILER : The Donation Trailer – Tom J. Post (US)

October 2019 – Amsterdam Edition

BEST FEAUTURE DOCUMENTARY : Armenia(s), Time for Artists –
David Vital-Durand & Anahit Dasseux Ter Mesropian (AM-CA-FR)
BEST SHORT FILM : Athel – Alyazia Nahyan (AE)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Displacement – Jacek J?drzejczak (PL)
BEST DIRECTOR : Cuerpos de sal – Atonatiuh Bracho & Damián Comas (MX)
BEST CINEMATOGRAPHY : Concert – Marko Bradar & dir: Barbara Zemlji? (SI)
ARFF GLOBE AWARDS : The Donbass children – Lubomir Dankov (BG) /
Ice farmers – Tatsuya Ino (JP)
ARFF AUDIENCE AWARDS : Kindred Spirits –
Yael Shimon (NL) & The Human Condition – Jon Stewart (US)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Other – Tiana Dueck (CA)
BEST STUDENT FILMS : Bourgeois Absolution – Jorrit Bouwmans (NL) /
Fishbowl – Xueni Yang (CZ)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : WALI – Tobias James &Duncan Nicholls (UK) /
GUNS – Diego Silva Acevedo (US)
BEST TRAILER : Curls for the Girls – Jenn Repp (US,CA,AU)

October 2019 – Berlin Edition

BEST FEATURE FILM : Tom Of Your Life – Jer Sklar (US)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : Stolen Babies of Spain – Greg Rabidoux (US – ES)
BEST SHORT FILM : K R I M – Manuel Hüttner (AT)
BEST SHORT DOCUMENTARY : UNCLAIMED REMAINS “Forgotten” – Thomas Phillips (US)
BEST DIRECTOR : Ensayo 3: Malta – Hans Neumann (US- MT)
BEST CINEMATOGRAPHY : New York Rhapsody – Andrew Trost & dir: Salvatore D’Alia (US)
ARFF GLOBE AWARD : Moldova / Laborator Experimental – Cristian Gugu (MD-RO)
ARFF AUDIENCE AWARDS : SRAI, 2019 – Iana Osman (RU) /
We are all on the same bus – Nuno Serrão (PT)
BEST EXPERIMENTAL FILM : PLAY – Piotr Sulkowski (PL)
BEST STUDENT FILM : WALD – Floortje Pols (NL – BE)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Genericamente – Giulio Neglia (IT)
BEST TRAILER : Draußen die Frauen – Arne Dechow (DE)

November 2019 – Barcelona Edition

BEST DIRECTOR : Between Pain And Amen – Toma Enache (RO)
BEST DOCUMENTARY : Remixers – Alex García Martinez (ES)
BEST SHORT FILM : The Greatest Dad in the World – Oriol Colomar & Aya Wolf (ES)
BEST CINEMATOGRAPHY : Ayu – Kalinga Deshapriya & dir: Chathra Weeraman (LK)
ARFF GLOBE AWARDS : Binary Thinking – Peter Berger (US) //
Min Alesh? – Amleset Muchie (ET)
ARFF AUDIENCE AWARDS : The Last Romantic – Zhao Xiaolei (CN) //
Good for Nothing – Wei LIU (CN)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Your Urge To Breathe is a Lie – Miriam Simun (US-KE-MX)
BEST MUSIC VIDEO : Lee DeWyze “Castles” – Stefano Bertelli (IT)
BEST STUDENT FILM : Lola’s Letters – Rosa Victoria Ritzau-Møllehav (FR)
BEST ANIMATIONS : Between the Shadows – Chun Chun Chang (US) //
Beach Mangoo – Jesper Møller (BE)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Kindred Spirits – Yael Shimon (NL-FR) //
A Trip with Mom – Sophie SHUI (TW)
BEST TRAILERS : Only One World Left – Alican Abacı (TR) //
Three Pick up Artists – Gm L (US)

November 2019 – Paris Edition

BEST DIRECTOR : Horatio – Mathias Mangin (BR)
BEST DOCUMENTARY : Knots: A Forced Marriage Story – Kate Ryan Brewer (US)
BEST SHORT FILM : Every Day, Except Sunday – Luis Carlos Soto (AE)
BEST CINEMATOGRAPHY : TOMMY – Simon Davies / dir: Scott Dale (AU)
ARFF GLOBE AWARDS : Ahead of me the South – Pepe Danquart (DE-IT) //
Fandango at the Wall – Varda Bar-Kar (US-MX)
ARFF AUDIENCE AWARDS : Leaving to live – David Rodrigues (FR) //
In The Campfire Light – Samantha Michelle (US-CA)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Rainy Season in Nairobi – Li Xuexin (CN)
BEST MUSIC VIDEOS : Electric Litany – Sealight / dir: Sakari Lerkkanen (UK) //
LIGHTER – Olivier Groulx (FR-CA)
BEST STUDENT FILM : Bonne Conduite – Théo Semeteys (FR)
BEST ANIMATION : Gorilla in the Washing Machine – Huei Jen, Hung (EE-TW)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Motion At A Distance – Lindsay Packer (US) //
Nice Shoes – Jonathan Lawrence (US)
BEST TRAILER : Love in Kilnerry – Daniel Keith & Snorri Sturluson (US)

November 2019 – Amsterdam Edition

BEST FEATURE FILM : The Accompanist – Frederick Keeve (US)
BEST FEAUTURE DOCUMENTARY : Queens of Dogsville – Rosvita Dransfeld (CA-IT-NL)
BEST SHORT FILM : Dear Thirty Year Old Me – Vid Valic (SI-ES)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Goodwill Dumping – Teddy Cherim (NL-KE)
BEST DIRECTOR : ENOXAIAR – Lea Gygli (CH)
BEST CINEMATOGRAPHY : UNCLAIMED REMAINS “Forgotten” – Thomas Phillips (US)
ARFF GLOBE AWARDS : Anna – Rich Underwood (US) //
ASSEM – Nisreen Al Alsbeihi Noman (JO)
ARFF AUDIENCE AWARDS : SCRAP – Benjamin Parry (UK) //
On My Mind – Petra Richterova & Jennifer Galvin (US)
BEST EXPERIMENTAL FILM : The Plan – Mario Brem (FR)
BEST STUDENT FILM : You are the One – Sarab Sahni (UK)
ARFF STAFF PICK : At the Time – Nathan Johnson (US)
ARFF INTERNATIONAL MENTION: Green Apple – Eduardo Jaar (DO)

November 2019 – Berlin Edition

BEST FEATURE DOCUMENTARY : Eyes Nicely Open –
Edwin Watters and the Economy of Merit – Elizabeth Colunga (US)
BEST SHORT FILM : Lucienne – Aurélie Cardin (FR)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Bringing Home the Blubber – Molly Adams (UK – GL)
BEST DIRECTOR : The little Mermaid – Manon Amacouty (FR)
BEST CINEMATOGRAPHY : The Twelve Thousand – Stefan Berrill / dir: Eric Davis (CA – NP)
ARFF GLOBE AWARD : Tuva youngster-Yong Deng – Zhang Xiquan (CN)
ARFF AUDIENCE AWARD : anpu – ZOEA – POWEI SU (TW)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Considerations of a woman with the “d” in a smaller letter – Marco Cucurnia (FR – IT)
BEST STUDENT FILM : Gorilla in the Washing Machine – Huei Jen, Hung (TW – EE)
ARFF STAFF PICK : Dravemont – Adnane Tragha (FR)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : Bloom, The Return – Sekou Luke (US)
BEST TRAILER : ONE MORE WIN – Amy Lerner & Richard Heeley (US)

December 2019 – Barcelona Edition

December 2019 – Paris Edition

December 2019 – Amsterdam Edition

December 2019 – Berlin Edition

%d bloggers like this: